Podsumowanie roku 2017

Okres świąteczno-noworoczny to czas podsumowań. Nie inaczej jest na "Lean jest dla ludzi". Dziś zapraszam Was na garść statystyk z mijającego roku, w których przedstawiam najpopularniejsze wpisy. Ponadto, prześledziłem dane od początku istnienia bloga. Okazuje się, że z tej perspektywy największą popularnością cieszą się artykuły dotyczące absolutnych podstaw lean.

Nie przedłużając, zapraszam do zapoznania się z pięcioma najpopularniejszymi wpisami spośród tych, które swoją premierę miały w roku 2017. Kolejność na podstawie liczby odsłon artykułów.

TOP5 wpisów z roku 2017

  1. Zapanuj nad bałaganem, stwórz listę kontrolną!
    Poniedziałek rano… KATASTROFA! Nie dość, że budzik zadzwonił jakby w środku nocy, Ty jesteś bez śniadania, bez porannej kawy, na biurku piętrzą się stosy dokumentów a nieprzeczytane maile wylewają się ze skrzynki! Do tego szef w humorze „że nawet nie podchodź!” Za co się zabrać? Co załatwić w pierwszej kolejności?
  2. Kanban – od czego zacząć?
    Przeczytaj, zrozum i wdrażaj samodzielnie! Czy to w ogóle możliwe? Czy można nauczyć się metod i narzędzi lean z internetu albo z książek, a potem samodzielnie wcielić je w życie? Okazuje się, że dla chcącego nic trudnego…
  3. Problemy rozwiązuj jak najlepsi na świecie!
    Czy rozmiar ma znaczenie? W czym płachta papieru A0 może być lepsza od kartki A3? Rację ma statystyka czy może mniej naukowe, ale sprawdzone wiercenie dziury w brzuchu? A może 8 kroków przybliży Cię do rozwiązania problemu? Zdziwisz się, ale wszystko to można zamknąć w małym kółku podzielonym na ćwiartki…
  4. Chodź, zrobię Ci FUKO!
    FUKO! Znasz to japońskie słowo? Wygląda jak wyjęte spomiędzy KARATE, JIDOKA, MUDA i KANBAN. Ale nic z tych rzeczy. Pojęciu temu bliżej do manipulacji niż optymalizacji procesów. Jest to narzędzie proste, ale bardzo skuteczne. Umiejętnie wykorzystane pomoże ułożyć pracę w każdym zespole.
  5. Co Ci powie ryba?
    „Nie wiesz, nie wiesz, co ci powie ryba i skąd nadpływa. Co powie ryba, kiedy cię zdyba…”. Jak znana piosenka ichtiologiczna może pomóc w codziennym rozwiązywaniu problemów? Dlaczego ryba psuje się od głowy? I czy burzę mózgów można uporządkować? Komisarz Ryba by tego lepiej nie wymyślił…

Najpopularniejsze wpisy według statystyk (odsłony artykułów) od początku istnienia bloga, czyli od 28 marca 2016, to:

TOP5 wszech czasów na blogu

  1. MUDA = marnotrawstwo czyli straty, za które płacisz
    Tak, dokładnie! Płacisz za straty, które sam generujesz. Czy to nie absurd? Fakty są takie, że większość procesów w firmie nie buduje wartości dodanej – z definicji jest stratą. Ograniczanie tych strat to eliminacja bądź minimalizacja tych procesów, które właśnie nie przynoszą wartości dodanej. Tylko jak je rozpoznać?
  2. Wartość dodana – co to takiego?
    Wartość dodana, to wzrost wartości danego dobra lub usługi w wyniku procesu wytwórczego lub twórczego. W praktyce zaś jest to wyłącznie ta część ponoszonych kosztów (produkcyjnych lub usługowych) za które płaci klient – tyle definicji…
  3. 5WHY – pytaj „dlaczego?”
    Szukaj prawdziwych przyczyn Twoich problemów, po nitce do kłębka. Tym jednym pytaniem, zadawanym w odpowiedni sposób, zidentyfikujesz przyczynę i dasz wszystkim szansę na usunięcie (a nie maskowanie) problemu…
  4. Miejsce na wszystko i wszystko na miejscu
    Jeżeli chcesz skutecznie pracować z narzędziami lean, musisz zmienić kulturę pracy w Twojej firmie. Mam na myśli stworzenie kultury porządku (czystości, poukładania) i szacunku do zasad(standardów, instrukcji). Jeśli nie zaczniesz od podstawowych elementów, nie masz szans na wdrożenie bardziej skomplikowanych narzędzi.
  5. Dlaczego liderzy odchodzą?
    Niespełnione obietnice sprawiają, że najlepsi pracownicy produkcji odchodzą. Ambicja liderów gaśnie w oczach, a frustracja pracowników rośnie jak na drożdżach. Zamiast rozwoju – regres. Zamiast szacunku – lekceważenie. A to wielki błąd, bo pracownicy to nasz największy kapitał.

Dziękuję Wam, że byliście ze mną przez cały rok 2017 i zapraszam do czytania bloga i słuchania podcastów w nowym, 2018 roku.

Pzdr.
K