LEANowy networking w Gliwicach

Drugie w historii spotkanie grupy "Niech LEAN będzie z Wami!" za nami. Tym razem spotkaliśmy się w naszpikowanym nowoczesnymi technologiami budynku BLACK HOUSE, w którym gościła nas firma APA SMART. Celem spotkania był szeroko rozumiany networking, wymiana doświadczeń, warsztaty, prelekcje oraz... miłe spędzenie czasu!

Gliwice czyli Centrum Wszechświata, jak mawia o swoim mieście Adam Moszyński, przywitały nas piękną, słoneczną pogodą. Z całej Polski zjechali do nich członkowie „Niech LEAN będzie z Wami!” na drugie w historii grupy spotkanie. Na co dzień mamy ze sobą kontakt wirtualny, dyskutujemy nad ciekawymi problemami, udzielamy sobie pomocy w trudnych zagadnieniach, wymieniamy się wiedzą. Tym razem spotkaliśmy się w realnym świecie.

Plan dnia wyglądał następująco:

  • 10:00otwieramy drzwi do Black House’a, czas na zapoznanie się i poranną kawę,
  • 11:00powitanie przez Artura Pollaka, CEO w APA Innovative Sp. z o.o.,
  • 11:15 – zwiedzanie APA Black House,
  • 12:00 – warsztaty FRIS – style myślenia, a praca zespołowa, prowadzone przez Adama Moszyńskiego,
  • 13:00 – małe co nieco czyli burgery, ziemniaczki, babeczki!
  • 14:00 – o praktycznych korzyściach i kosztach stosowania egzoszkieletów opowiada Paweł Kańtoch z LEAR’a
  • 15:00 – wirtualny audyt wielowarstwowy przedstawa Bartek Dengusiak z firmy Etisoft,
  • 16:00 – zajmujemy się szacowaniem opłacalności leanowych (i nie tylko) wydatków przy pomocy oryginalnego narzędzia Joanny Czerskiej z LeanQ Team, opartego na TA (throughput accounting – przerobowy rachunek kosztów),
  • 17:00 – temat efektywność energetyczna na zakończenie oficjalnej części spotkania.

Uczestników przywitał Artur Pollak, CEO w APA Innovative Sp. z o.o., któremu cała grupa „Niech LEAN będzie z Wami!” przesyła serdeczne podziękowania! Artur, miło nam było, że znalazłeś chwilę i spotkałeś się z nami! Poza tym, dziękujemy za gościnę w BLACK HOUSE – lepszego miejsca na spotkanie nie mogliśmy sobie wymarzyć!

Gościliśmy w BLACK HOUSE firmy APA SMART – inteligentnego budynku pokazowego, w którym prezentowane są najnowsze technologie zarządzania jego funkcjonalnością. Pierwszym punktem programu dnia było zwiedzanie tego niezwykłego miejsca, gdzie technologia zaszyta jest w każdej ścianie, szybie, a nawet wycieraczce w przedsionku.

Po krótkim wprowadzeniu podzieliliśmy się na dwa zespoły: jeden pozostał z Adamem na warsztatach zespołowych, a drugi udał się ze mną na zwiedzanie inteligentnego budynku. Choć nie tylko o sam budynek chodzi, bo już na bramie z systemem dostępu łączysz się za pomocą telefonu (otwierając bramę i szlaban na parking), a podświetlenia w powierzchni parkingu wskazują dostępne miejsce parkingowe.

Recepcja w BLACK HOUSE z autorskim systemem inteligentnej rezerwacji sal.

W przedsionku powitała nas wycieraczka z ledowym podświetleniem, a w recepcji zapoznaliśmy się z systemem zarządzania salami konferencyjnymi budynku. Naszym przewodnikiem po budynku została przemiła Sylwia, która objaśniała tajniki inteligentnych technologi, jakimi naszpikowane są tam wszystkie ściany.

Budynkiem steruje system NAZCA.

Na samych ścianach nie wypatrzyliśmy żadnych włączników czy pokręteł do regulacji. Budynek komunikuje się z użytkownikami za pomocą aplikacji w smartfonie oraz głosowo za pomocą syntezatora mowy. Dosłownie: ten budynek mówi do nas!

Symulacja Industry 4.0 w Deep Blue.

W Smart Roomie zapoznaliśmy się ze scenariuszami, do których pomieszczenie się samo dostosowuje (oświetlenie, klimatyzacja, zasłony czy zmienna przezroczytość szyb oddzielających je od reszty budynku). A w pomieszczeniu Deep Blue system kamer wykrywa emocje użytkownika i reaguje np. na jego uśmiech. Ale nie tylko wnętrze budynku było interesujące – na dachu także czekało kilka niespodzianek.

Stacja pogodowa na dachu budynku.

Pszczela pasieka na dachu budynku.

Szklarnia, w której rośliny uprawia FarmBot.

Strefa relaksu na dachu budynku.

Jedni się wylegiwali na leżakach, a tymczasem inni ciężko pracowali. Adam postawił przed nimi nie lada wyzwanie: zbudowanie jak najwyższej wieży! Dostępne materiały to makaron, nitka i taśma klejąca. Dodatkowym utrudnieniem było umieszczenie na szczycie wieży dwóch słodkich pianek marshmallow. Jak myślicie, kto zbudował najwyższą, stojącą samodzielnie wieżę? Jaka była jej wysokość?

Zespołowe budowanie wież z makaronu 😉

Nikt! Wszystkie się zawaliły! Bo nie o wieże tu chodziło, a o pracę zespołową. Adam jest certyfikowanym trenerem FRIS i wie coś o tym. Jego styl myślenia to wizjonerstwo – bywają chwile, że niełatwo jest mu porozumieć się z zawodnikami czy badaczami. On sam zawodowo zajmuje się badaniami tym zaawansowanym narzędziem rozwojowym opartym na psychologii poznawczej. Podnosi efektywność w procesach komunikacji zespołowej i zarządzaniu. Ktoś chętny na badanie?

Jakim kolorem jesteś: żółtym, niebieskim, zielonym czy czerwonym?

Poza FRISem Adam jest współtwórcą podcastów „W drodze do pracy”, które powstają z chęci zaspokojenia trzech potrzeb: zdobywania wiedzywykorzystania czasudzielenia się z innymi – warto dołączyć do tej społeczności osób, które chcą się rozwijać. Polecam!

Chwila na małe co nieco! Nasz kwatermistrz Oskar zorganizował foodtruck’owe burgery a Zuzanna całą noc piekła dla nas pyszne babeczki! Jacek Kukiz, jeden z dwojga rodziców Zenona Zawodowca, chroni się przed paparazzi za okularami przeciwsłonecznymi…

W tak zwanym międzyczasie uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się ze specjalną osobistością! Do naszego leanowego grona dołączył Zenon Zawodowiec, którego miałem przyjemność (sic!) powołać do życia razem z Jackiem Kukizem. Uczestnicy spotkania otrzymali w prezencie niepublikowany dotąd rozdział z najnowszej książki Jacka (premiera jesienią!).

Jest to historia, która będzie miała swój dalszy ciąg w przyszłym roku, kiedy to wspólnie spiszemy leanowe perypetie naszego bohatera. Jeżeli chcecie być na bieżąco, to dołączcie do grona znajomych Zenona na LinkedIn. W trakcie spotkania Zenon zyskał nowych znajomych, a kilkoro spośród nich otrzymało w prezencie od Jacka specjalne, leanowe kubki.

„Lean po polsku” i „Lean Time” czyli Sławek i Rafał – debatują nad przyszłością leanowych inicjatyw w polskim internecie.

W kuluarach zaś, pomiędzy burgerem, ziemniaczkiem, a babeczką toczyły się dyskusje o internetowej rzeczywistości polskiego leanu. Bo przecież to w internetowej rzeczywistości się wszyscy poznaliśmy, tam działamy, tam toczymy dyskusje i wymieniamy się doświadczeniami. Grupa „Niech LEAN będzie z Wami!” rozrasta się dynamicznie.

Ale wracajmy do rzeczywistości… Bartłomiej Dengusiak z Etisoft, który swoje wieloletnie doświadczenie leanowe zdobywał m.in. w firmie Alcoa, przedstawił swoją koncepcję wielowarstwowego audytu 5S wspieranego przez aplikację. Zaprezentował narzędzie, które ma swoje zastosowanie w fazie utrzymywania systemu, kiedy najdłuższa, choć nie najtrudniejsza droga jest już przebyta. Bo najtrudniejszym jest przecież właśnie utrzymanie systemu.

Bartek Dengusiak wprowadził uczestników w stan podwyższonego ożywienia – dyskusja o 5S zawsze rozpala umysły!

Po 5S na scenę wkroczył nasz Iron Man czyli Paweł Kańtoch, który na co dzień pracuje w LEARze. Przedstawił niezwykle zajmującą historię rozwoju egzoszkieletów. Okazuje się, że znane są one już od lat ’60 ubiegłego stulecia, jednakże dopiero teraz osiągnęły rozmiary (odpowiednio małe – patrz obrazek poniżej!) i ceny (już od 8 kPLN), aby stało się możliwe ich zastosowanie w przemyśle. A dokładnie, w codziennym użytkowaniu przez pracowników produkcyjnych.

Egzoszkielety – od pionierów po najnowocześniejsze rozwiązania.

Egzoszkielet egzoszkieletowi nierówny – na rynku dostępne jest już całe spektrum sprzętu do różnorodnych zastosowań. Postaram się, aby wkrótce na blogu ukazał się pełny artykuł na ten temat. Uważacie, że warto poprosić Pawła o publikację pełnej prezentacji wraz z jego komentarzem?

A Ty, który egzoszkielet wybierzesz dla siebie?

Na spotkaniu zabrakło niestety Joanny Czerskiej z LeanQ Team. Pilne obowiązki zawróciły ją z drogi do Gliwic. Nie pozostawiła jednak uczestników spotkania bez kilku słów na temat throughput accounting. Nagranie prosto z wietrznego dworca kolejowego gdzieś na granicy polsko-niemieckiej zostało bardzo ciepło przyjęte.

https://youtu.be/7fJLwDtObq0

Zadanie domowe, które otrzymaliśmy od Joanny, zostało przez uczestników zanotowane. Umówiliśmy się, że na następne spotkanie stawimy się z odrobiona lekcją, a Joanna przedstawi nam swoją koncepcję tajemniczo zwaną „grabkami”.

A przed zakończeniem tego intensywnego dnia miałem przyjemność przedstawić bezpłatny program edukacyjny „Młody Lean Lider”, który właśnie wkracza w swoją trzecią, ogólnopolską edycję. Działając w Fundacji LEAN EDUCATION zmieniamy rzeczywistość polskiej edukacji. Naszym celem jest tworzenie środowiska do rozwoju uniwersalnych postaw i kompetencji uczniów poszukiwanych przez najlepszych pracodawców. Jakimi kompetencjami? Leanowymi!

Działamy pod oficjalnymi patronatami najważniejszych uczelni w Polsce, wśród których są m.in. Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Łódzki czy Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Mamy też wsparcie prezydentów miast oraz organizacji zrzeszających i kształcących nauczycieli.

Ale działamy przede wszystkim dzięki rzeszy wolontariuszy, którzy wywodzą się z leanowego świata. Na co dzień zajmują się leanem zawodowo, a po godzinach wspierają nas w przekazywaniu jego najważniejszych wartości młodzieży w całej Polsce. Każdy z Was może do nas dołączyć, mamy role w różnym stopniu angażujące Wasz czas – każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Zapraszamy – dołącz do nas jako szkoła, firma, juror, trener czy koordynator!

Na finał Adam opowiedział o efektywności energetycznej budynków. Efektywność energetyczna to element programu kazein bo nie tylko oszczędza energię powodując generowanie mniejszych kosztów – oszczędności, ale też dba o nasze środowisko. Dzięki temu maleje produkcja dwutlenku węgla (CO2) więc oszczędzamy tlen (O2) – niezbędny nam do życia . Efektywność jest związana z norma ISO 500001, która oparta jest o PDCA czyli ciągłego doskonalenia.

Prezenty, prezenty, prezenty…

Nasze spotkanie nie odbyłoby się bez naszych partnerów, którym dziękujemy za wsparcie:

Firma APA – nasz gospodarz i właściciel inteligentnego budynku Black House,
Firma Etisoft – ma dla wszystkich małą niespodziankę (ale o tym na miejscu!),
Wydawnictwo i księgarnia internetowa www.ZloteMysli.pl,
„W drodze do pracy” – podcast, Twoja cotygodniowa dawka wiedzy.

Gdybyście kiedyś zechcieli odwiedzić BLACK HOUSE, pozwiedzać lub zorganizować tam jakieś wydarzenie, to jego drzwi stoją otworem! Możecie także porozmawiać o zastosowanych w nim technologiach, a nawet zamówić takie dla siebie!

II. spotkanie grupy „Niech LEAN będzie z Wami!” przeszło do historii – pozostało nam takie rodzinne zdjęcie na pamiątkę!

Tak, to był bardzo intensywny, ale jakże zajmujący dzień. W imieniu organizatorów dziękuje Wam za tak liczne przybycie oraz aktywne uczestnictwo w spotkaniu! I już dziś zapraszam Was na kolejne, które odbędzie się gdzieś w terenie. Gdzie i kiedy – dowiecie się z bloga „Lean jest dla ludzi”, jego fanpage’a na Facebook’u, mojego profilu na LinkdeIn, a przede wszystkim z informacji na grupie „Niech LEAN będzie z Wami!” – bądźcie czujni!